Drzwi wewnętrzne

Budowa nowego domu lub remont istniejącego już mieszkania to każdorazowo okazja do zakupu i zainstalowania nowych drzwi wewnętrznych. Na rynku jest tyle dostępnych modeli, że właściwy wybór może przysporzyć istnego zawrotu głowy. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach takich drzwi, materiałach z jakich są wykonane i zmiennych, według których należy dokonywać wyborów zakupowych. 

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Do najbardziej popularnych typów takich drzwi należy z pewnością odmiana panelowa, która swój debiut pod strzechami domów miała już bardzo dawno, bo w XVIII wieku. Od XIX wieku, gdy produkcja szkła stała się nieco tańsza, coraz popularniejsze stało się stosowanie przeszkleń w niektórych panelach, aby przepuszczać światło z pokoju do pokoju, co ponownie staje się stylową opcją, szczególnie w pomieszczeniach kuchennych. Obecnie panelowe drzwi wewnętrzne produkuje się z pilśniowej płyty MDF,  a następnie pokrywa folią dekoracyjną z PVC.

Istnieje również szeroka gama przesuwnych i składanych drzwi wewnętrznych – w odmianie kieszonkowej oba panele drzwiowe wsuwają się z powrotem do wnęk wbudowanych w ściany. W tej rodzinie znaleźć można również  drzwi harmonijkowe, które są rozwiązaniem typowym dla stylu retro oraz popularne dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne, które przesuwają się i składają, aby oprzeć się o ścianę po obu stronach otworu drzwiowego. Zaletą wszystkich tych systemów jest oszczędność miejsca – drzwi cofają się, zamiast otwierać się wahadłowo, dzięki czemu nie zakłócają przestrzeni życiowej wokół nich. Warto je stosować na planie otwartym – przykładowo, pomiędzy salonem a jadalnią.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o nowoczesnym rozwiązaniu, którym są drzwi wewnętrzne bezramowe. Tajemnica ich coraz większego sukcesu znajduje się w ich konstrukcji. Nie ma tutaj ani zawiasów, ani ościeżnic. Nowatorski system mocowań w suficie i podłodze umożliwia sprytne ukrycie paneli drzwi i zintegrowanie ich z płaszczyzną ściany. Generalnie taki rodzaj drzwi wewnętrznych powinno się projektować już na etapie planowania budowy domu. Idealne w budynkach o aranżacji modernistycznej.

Nie wolno zapominać o różnicy między drzwiami lewymi i prawymi. Ich wybór powinien zależeć od aranżacji danego pomieszczenia, a także od rozmieszczenia włączników światła. Nie można dopuścić do sytuacji, ze otwarte skrzydło drzwi będzie blokować dostęp do mebli.

Materiał z jakiego są wykonane drzwi wewnętrzne

Jeśli chodzi o konstrukcję drewnianych drzwi wewnętrznych, stawia się obecnie raczej na drewno lite, zwykle dębowe. Drzwi wewnętrzne z litym rdzeniem, w których fornir z drobniejszego drewna kryje rdzeń z MDF, są bardziej przystępne cenowo, ale ustępują pod względem jakości wykonania, trwałości i izolacji akustycznej. Jeszcze tańszym materiałem są także płyty wiórowe lub pilśniowe. Oczywiście drzwi drewniane to szyk i klasa sama w sobie.

Często wybiera się także drzwi wewnętrzne z bardzo twardej płyty HDF. Wskazuje się przy tym na znacznie większą gęstość niż w przypadku surowego drewna, a przy tym nic nie stoi na przeszkodzie aby takie drzwi pokryć faktura imitująca naturalne drzewo.

Poza tym na rynku spotyka się też drzwi szklane – w całości lub częściowo. Do wyboru jest szkło matowe, przejrzyste czy specjalnie piaskowane (często ze wzorami). Do produkcji używa się szkła hartowanego, więc nawet w przypadku stłuczenia nie ma niebezpieczeństwa – szkło takie rozsypuje się w drobny mak.   

Dodatki do drzwi wewnętrznych

Jeśli kupujesz lub zlecasz nowe drzwi do swojego domu, musisz również pomyśleć o dodatkach. Mowa tutaj o okuciach drzwiowych: gałkach, klamkach, zamkach i zawiasach. 

Gałki są z pewnością bardziej popularnym wyborem do domów w stylu retro, mogą być bogato rzeźbione. Najczęściej w nowoczesnych budynkach decyduje się na klamki dźwigniowe, wśród których królują te z mosiądzu, ale na rynku można także spotkać estetyczne modele z czarnej porcelany lub ebonizowanego drewna. Jeżeli chodzi o zamki i zawiasy dobrze je dopasować do ogólnego designu drzwi. Dopełnieniem powinna być odpowiednio dobrana rozeta, która maskuje otwory montażowe zamka.